فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
صحابه
انتقاد از صحابه
با انتقاد از صحابه، دين متزلزل مي‌شود، چون دين به وسيلة آنها به ما رسيده است؟!

پاسخ: چنين سخنی بر پايه و اساس پذيرفته نشده‌ای استوار است و آن اين كه روايات همة صحابة پيامبر، مردود و غير مقبول است; در حالي كه اين اصل، صحت ندارد.

در گذشته يادآور شديم كه ياران پيامبر نيز همانند تابعان، به صالح و ناصالح; و مقبول و غير مقبول تقسيم مي‌شوند و نپذيرفتن روايات صنف دوم، دليل بر اين نيست كه همه روايات صحابه پيامبر از درجه اعتبار ساقط است.

از اين گذشته، روايات پيامبر (ص) از طريق پيشوايان معصوم(علیهم السلام) يعني علي بن أبي‌طالب(ع) و خاندان رسالت ، كه خود از برترين صحابه بوده‌اند، در اختيار ما قرار گرفته است و نپذيرفتن روايات انسان‌هاي ضعيف يا مجهول و مبهم دليل بر نفي كلي نيست و سبب تزلزل دين نمي‌گردد، زيرا پيامبر گرامي (ص) دو حجّت گرانبها از خود به يادگار نهاده و امّت اسلامي با تمسك به اين دو، از هر مرجعي بي‌نياز خواهند بود.

اصولاً اين پرسش شگفت‌آور است، سؤال كننده به جاي اين كه پايه‌هاي دين را محكم و استوار سازد، مي‌گويد: اگر صحابه نقدپذير باشند، دين متزلزل مي‌شود، در حالي كه ديني كه اساس آن به وسيله خداوند متعال و پيامبر گرامي(ص) گذاشته شده و با وعده الهي تا روز قيامت باقي است، «با نقد چند نفر» هرگز متزلزل نخواهد شد.[1]

------------------------------------------
[1] گزیده راهنمای حقیقت، آیت الله سبحانی، ص 263.