فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
مسائل متفرقه
مجوز گرامي‌داشت اولياي الهي چيست؟
چرا مسلمانان، روز ميلاد پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) را جشن مي‌‌گيرند؟

پاسخ
گاهي تصور مي‌‌شود كه جشن گرفتن در روز ميلاد پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) ، نوعي بدعت در دين است، ولي بدعت در دين، اين است كه انسان كاري را به عنوان امر ديني انجام دهد كه در شريعت مقدس اسلام دليلي كلي يا جزئي بر آن نباشد، ولي هرگاه انسان، كاري را انجام دهد و آن را به دين نسبت ندهد، هرگز اين كار بدعت نيست، مانند بازي‌‌هاي متنوع ورزشي امروز مانند فوتبال، واليبال و... .
البته مجرد اينکه بدعت نيست، دليل بر حلال بودن آن نيست، بلكه بايد حكم آن را از حلال و حرام از كتاب و سنت استفاده كرد.
همچنان‌که اگر كاري را به عنوان ديني و اينکه در شريعت اسلام هست، انجام دهد و در شريعت براي آن اصل كلي يا دليل قرآني باشد، از بدعت خارج مي‌‌شود.
جشن و شادماني در روز ميلاد پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) ، كاري است كه به عنوان يك امر ديني انجام مي‌‌گيرد، هرچند در اين خصوص، دليل خاصي نيامده كه بگويد: مستحب است روز ميلاد پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) جشن بگيريد، اما در قرآن و در سنّت، محبت و مهرورزي به پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) ، يكي از اصول قرآني است و آيات متعددي در اين مورد، وارد شده است:
(قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَأَبْناؤُكُمْ وَإِخْوانُكُمْ وَأَزْواجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَتِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَمَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّي يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفاسِقِينَ) (توبه: 24)
بگو: اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما، و اموالي كه به دست آورده‌ايد، و تجارتي كه از كساد شدنش مي‌‌ترسيد، و خانه‌هايي كه به آن علاقه داريد، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوب‌تر است، در انتظار اين باشيد كه خداوند عذابش را بر شما نازل كند! و خداوند جمعيّت نافرمانبردار را هدايت نمي‌كند!
اكنون سؤال مي‌‌شود: آيا اين جشن و سرور كه از آلودگي‌ها و معاصي پيراسته است و آياتي كه در مدح پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) است، تلاوت شود و سخن‌سازان خوش ذوق، اشعار و مدايح خود را بخوانند، جز اظهار محبت به پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) چيزي هست؟
البته در اين مورد، در كتاب‌‌هاي ‹راهنماي حقيقت› و ‹جوان شيعي
پاسخ مي‌‌گويد› به‌طور گسترده پاسخ گفته شده است. (1)

1. جدال احسن (نقد و بررسی شبهات وهابیان)، آیت الله سبحانی، ص 287.