فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
شیعه در مورد آیه کریمه یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ ... می‌گوید: خداوند امامت را کامل می‌کند و «نور» در این آیه، امامت است. و آیا خداوند نور خودش را با نشر اسلام کامل گردانید یا با دادن ولایت و خلافت به ا
شیعه در مورد آیه کریمه یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ ... می‌گوید: خداوند امامت را کامل می‌کند و «نور» در این آیه، امامت است. و آیا خداوند نور خودش را با نشر اسلام کامل گردانید یا با دادن ولایت و خلافت به اهل بیت علیهم السلام؟

پاسخ
این حدیث در کتاب کافی ج 1،ص 195 و بحارالأنوار، ج 23،ص 318 آمده و معنای آن معلوم است. مقصود نشر اسلام است ولی اسلام اصولی دارد و فروعی و خلافت اوصیای الهی، از اصول اسلام است. و وظایف پیامبرصلی الله علیه و آله با امامت اوصیا تکمیل می‌شود؛ زیرا اگر نظامی را پدید بیاورد، امّا برای ادامه آن طرحی نریزد، مسلّماً وظایف به نحو اکملصورت نگرفته است و لذا در روز غدیر، پس از نصب امیرمؤمنان به خلافت و به تعبیر امروز تعیین معمار اسلام پس از خویش، آیه ... أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ ... فرود آمد. «1» بنابراین امامت اهل بیت علیهم السلام بخشی از آن نوری است که خداوند اکمال آن را وعده داده است. «2»

1- . نزول آیه« اکمال» را در غدیر خم، از 16 محدث و مفسر سنی نقل کرده است. به الغدیر، ج 1، صص 238- 230 مراجعه فرمایید.
1. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 158