فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
ابو داود در سنن خود نقل کرده است: اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی بماند، خداوند آن روز را طولانی می‌کند تا آن‌که در آن روز مردی از اهل بیت برمی‌خیزد که اسم او اسم من است و اسم پدرش اسم پدر من است. «(1)» مشخص است که اسم پیامبر محمد بن عبداللَّه است و حال
ابو داود در سنن خود نقل کرده است: اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی بماند، خداوند آن روز را طولانی می‌کند تا آن‌که در آن روز مردی از اهل بیت برمی‌خیزد که اسم او اسم من است و اسم پدرش اسم پدر من است. «(1)» مشخص است که اسم پیامبر محمد بن عبداللَّه است و حال آن‌که مهدی اسمش محمد بن الحسن است، چگونه این روایت را بر فرزند امام حسن عسکری علیه السلام تطبیق می‌دهید؟

پاسخ
اوّلًا: این روایت را ابوداود نقل کرده و ارتباطی به شیعه ندارد و ما هرگز ملزم به پاسخگویی و دفاع از روایات او نیستیم، هر چند بخشی از این روایت مورد قبول ماست.
ثانیاً: ابو داود روایت یاد شده را به اینصورت نقل کرده ولی دیگران جمله آخر را نقل نکرده‌اند؛ مثلًا ترمذی در سنن خود در باب «ما جاء فی المهدی» آورده است: «لا تذهب الدنیا حتی یملک العرب رجل من أهل بیتی یواطی اسمه اسمی». سنن ترمذی در همان بخش نقل می‌کند: «یلی رجل من أهل بیتی یواطی‌ء اسمه اسمی». «2»
احمد در مسند نقل می‌کند که: «لا تقوم الساعة حتّی یلی رجل من أهل بیتی ویواطی‌ء اسمه اسمی». «3»
بنابراین، بخشی از این حدیث، متفق علیه است و آن بخش دیگر که ابوداود نقل کرده، اختصاص به خود او دارد. و سؤال کننده از میان آن همه روایت مورد اتفاق، این یکی را برگزیده، که اختصاصیِ ابوداود است!«4»

1- سنن ابوداود، ج 4، ص 160
2- سنن ترمذی، ج 4، کتاب الفتن، باب 52، حدیث 2230
3- همان، ج 4، کتاب الفتن، باب 52، حدیث 2231
4. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 219