فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
شیعیان می‌گویند علی بعد از پیامبر مستحق خلافت بود؛ زیرا پیامبر به او فرمود: «تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسایی»، امّا می‌بینیم که هارون جانشین موسی نشد و پیش از او وفات یافت و جانشین موسی، یوشع بن نون بود؟!
شیعیان می‌گویند علی بعد از پیامبر مستحق خلافت بود؛ زیرا پیامبر به او فرمود: «تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسایی»، امّا می‌بینیم که هارون جانشین موسی نشد و پیش از او وفات یافت و جانشین موسی، یوشع بن نون بود؟!

پاسخ
حدیث منزلت از فضایل اختصاصی امام علی علیه السلام است که با ده‌ها سند، درصحیحین و دیگر کتاب‌های معتبر نقل شده است، تا آنجا که گردآورنده پرسش‌ها اصل حدیث را پذیرفته، هر چند آن را کامل نقل نکرده است و متن کامل آن چنین است:
هنگامی که پیامبرصلی الله علیه و آله عازم تبوک بود، امیرمؤمنان را به جانشینی خود برگزید. منافقان شایعه‌ساز گفتند: رابطه پیامبر با علی به تیرگی گراییده است؛ به این دلیل که او را همراه خود نبرد. امیرمؤمنان به لشکرگاه پیامبرصلی الله علیه و آله شتافت و شایعه را به سمع آن حضرت رساند. پیامبر فرمود:
«أَمَا تَرْضَی أَنْ تَکُونَ مِنِّی بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَی إِلَّا أَنَّهُ لَا نَبُوّةَ بَعْدِی». «1»
هارون به نص قرآن کریم دارای چهار منصب بود:
1. در نبوت با موسی شریک بود؛ وَ أَشْرِکْهُ فِی أَمْرِی.
2. وزیر و یاور موسی بود؛ وَ اجْعَلْ لِی وَزِیراً مِنْ أَهْلِی.
3. بازوی قدرتمند موسی به شمار می‌رفت؛ اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی. «2» 4. جانشین موسی در غیاب او بود؛ وَ قالَ مُوسی لِأَخِیهِ هارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی .... «3» شکی نیست که امیرمؤمنان علی علیه السلام به حکم استثنای نبوت، همه مقامات هارون را دارد؛ بنابراین، او خلیفه پیامبر خواهد بود؛ چه در حال حیات پیامبر و چه در حال مماتش.
طراحان پرسش‌ها، می‌گویند: هارون در حال حیات موسی، هر چهار مقام را داشت، ولی چون پیش از موسی فوت کرد، مقام خلافت و جانشینی را بعد از مرگ موسی به دست نیاورد. بنابراین، علی علیه السلام چگونه می‌تواند پس از پیامبرصلی الله علیه و آله جانشینی داشته باشد، در حالی که «مشبّه به» یعنی هارون چنین توفیقی نیافت؟
پاسخ آن روشن است و آن این‌که: جناب هارون، همه مقامات را، حتی جانشینی از موسی را تا زنده بود حفظ کرد و موسی او را از این مقام عزل نکرد، ولی چون مرگ وی زودتر از موسی فرا رسید، مقام جانشینی را با وفات خود از دست داد، ولی امیرمؤمنان علیه السلام که به تقدیر الهی پس از درگذشت پیامبر خداصلی الله علیه و آله 30 سال زندگی کرد، طبعاً این مقام را تا زنده بود حفظ کرد.
به تعبیر دیگر، تشبیه علی علیه السلام به هارون، تنها از این نظر است که هر دو دارای این سه مقام هستند.
در پایان از نویسندگان وهابی می‌پرسیم: اگر این حدیث درباره یکی از خلفا وارد شده بود، با آن این‌گونه برخورد می‌کردید؟! «4»

1- مسلم، باب فضائل علی‌بن ابی طالب، حدیث شماره 2404؛ بخاری، کتاب 24، باب 4، حدیث 3706؛ حاکم نیشابوری، مستدرک، ج 3 ص 109
2-
طه: ص 29 3- اعراف: 142
4. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 237