فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
شیعیان به فرقه‌ها و گروه‌های زیادی تقسیم شده و با یکدیگر مخالف‌اند. هر فرقه‌ای، فرقه دیگر را کافر می‌داند. بخشی از آن‌ها که بهایی هستند، کافرند!
شیعیان به فرقه‌ها و گروه‌های زیادی تقسیم شده و با یکدیگر مخالف‌اند. هر فرقه‌ای، فرقه دیگر را کافر می‌داند. بخشی از آن‌ها که بهایی هستند، کافرند!

پاسخ
شیعه برای خود تعریفی دارد و آن این‌که از آنچه پیامبر گرامیصلی الله علیه و آله از طریق وحی بیان کرده، و یا با گفتار و رفتار ارائه کرده، پیروی کند و هیچ یک از آن‌ها را انکار ننماید و رهبری را پس از رسول اللَّه از آنِ علی بداند. این تعریف شیعه است. حالا اگر فردی یا گروهی، خاتمیت پیامبر را انکار کنند و مدعی نبوت شوند یا یکی از ضروریات اسلام را انکار کنند، نه تنها شیعه بلکه مسلمان نیستند.
برخی از فرقه‌ها را که او نام برده؛ مانند بابی و بهایی، از اسلام خارج بوده و از نظر شیعه، یک حزب و مسلک‌اند، نه یک دین و مذهب و ساخته استعمار به شمار می‌روند. اگر بنا باشد این نوع مسائل را درباره شیعه تصدیق کنیم، باید بگوییم اهل‌سنت به گروه‌هایی تقسیم شده‌اند وهریک، گروه دیگرراتکفیر می‌کنند. وهابیان دشمنان اشاعره هستند که اکثریت اهل سنت را تشکیل می‌دهند. اشاعره معتزله را جزو اهل‌سنت نمی‌دانند. سرانجام همگی، قادیانی‌ها را، که آن‌ها هم مانند بهائیان مدعیِ دین جدید می‌باشند، ازاسلام‌خارج می‌دانند.
خلاصه امروز بر اثر تبلیغات فراوانِ احزاب باطل و مکاتب الحادی،
گروه‌هایی از فرزندان اسلام به مکتب‌هایی مانند ماتریالیسم، مارکسیسم، فراماسونری، شیطان پرستی، سکولاریسم، لیبرالیسم و ... گرایش پیدا کرده‌اند. آیا می‌توانیم آن‌ها را از انشعابات اهل سنت به شمار آوریم؟! «1»

1. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 251