فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
شیعیان می‌گویند: به روایاتی که از طریق ائمه اهل بیت به آنان رسیده عمل می‌کنند و ما می‌گوییم معلوم است که از ائمه اهل بیت، جز علی کسی پیامبر را ندیده است. آیا علی می‌تواند همه سنت پیامبر را برای نسل‌های بعد از خود نقل کند؟ در حالی که علی گاهی در مدینه به ع
شیعیان می‌گویند: به روایاتی که از طریق ائمه اهل بیت به آنان رسیده عمل می‌کنند و ما می‌گوییم معلوم است که از ائمه اهل بیت، جز علی کسی پیامبر را ندیده است. آیا علی می‌تواند همه سنت پیامبر را برای نسل‌های بعد از خود نقل کند؟ در حالی که علی گاهی در مدینه به عنوان جانشین می‌ماند و پیامبر سفر می‌کرد؟

پاسخ
در گذشته منابع علم ائمه را نوشته‌ایم. تنها منبع علم آنان سماع علی از پیامبر نیست، بلکه استنباط از کتاب اللَّه یکی از مدارک آن‌هاست و سنت پیامبر چه از طریق علی و چه از طریق افراد موثق دیگر از مدارک استنباط آن‌ها است.
از این گذشته، محدَّث بودن که ملازم با الهام از سوی خداوند است، یکی دیگر از سبب‌های آگاهی آنان است. بالأخره آنان همتا و هم سنگ قرآن هستند. طبعاً باید به سان قرآن هدایت‌گر باشند.
امیرمؤمنان در 23 سال، فقط در یک یا دو جنگ حضور نداشت و یک بار هم برای مأموریت به یمن اعزام شده بود. جز این‌ها، در تمام این مدّت، در محضر پیامبر بوده و از او جدا نشده است ولی متأسفانه مجموع کتب شش‌گانه حدیثی شما تنها 500 حدیث از علی‌بن ابی طالب نقل
کرده است، اما در مقابل، از ابوهریره که نزدیک دو سال و اندی در محضر پیامبر بوده، پنج هزار حدیث نقل می‌کند. کدام یک از این دو عادلانه‌تر است؟! «1»

1- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 331