فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
بیشتر کسانی که گفته‌های پیامبر را به مردم رسانده‌اند، از اهل بیت او نبوده‌اند. پیامبرصلی الله علیه و آله اسعد بن زراره را به مدینه، علاء حضرمی را به بحرین، معاذ و ابوموسی را به یمن و عُتّاب بن اسید را به مکه فرستاد. پس ادعای شیعه چیست که می‌گوید: از پیامب
بیشتر کسانی که گفته‌های پیامبر را به مردم رسانده‌اند، از اهل بیت او نبوده‌اند. پیامبرصلی الله علیه و آله اسعد بن زراره را به مدینه، علاء حضرمی را به بحرین، معاذ و ابوموسی را به یمن و عُتّاب بن اسید را به مکه فرستاد. پس ادعای شیعه چیست که می‌گوید: از پیامبر جز علی و یا فردی از اهل بیتش، گفته‌ها و احادیث او را نقل نمی‌کند؟

پاسخ
کسی منکر این نیست که پیامبرصلی الله علیه و آله این افراد یاد شده را به نقاط مختلف فرستاد، و لازم بود اشاره کند که علی علیه السلام را هم برای قضاوت به یمن فرستاد و این مطالب جای بحث و گفتگو نیست. آنچه مهم است دروغی است که در آخر کلام او آمده که شیعیان می‌گویند: «جز پیامبر و یا فردی از اهل بیت او احادیث وی را نقل نمی‌کنند» در کدام کتاب چنین مطلبی آمده است؟
گرد آورنده پرسش‌ها نه آگاهی از تاریخ دارد و نه از سیره پیامبر.
حقیقت این است که پیامبر اسلام این سخن را در مورد خاصّی (قرائت آیاتی از آغاز سوره برائت برای مشرکان) فرمود: توضیح این که پیامبر در
سال نهم هجرت برای منع مشرکان از ورود به مسجدالحرام و رفع هر نوع پیمان از آن‌ها، ابوبکر را با شانزده آیه از آغاز سوره «برائت» به مکه اعزام کرد تا در موسم حج بر حاضران بخواند. ابوبکر در نیمه راه بود که جبرئیل نازل شد و فرمود: امر الهی آن است که این آیات را یا خودت یا مردی از اهل بیت تو به مردم ابلاغ کند در این مورد پیامبر فرمود:
«عَلِیٌّ مِنِّی وَ أَنَا مِنْهُ لَا یُؤَدِّی عَنِّی إِلَّا أَنَا أَوْ عَلِیٌّ»؛ «علی از من و من از علی هستم، جز من و علی این پیام را ابلاغ نکند.» و این مطلبی است که غالب مفسران در آغاز سوره توبه آورده‌اند و گروهی آن را یکی از فضایل امام علی علیه السلام دانسته‌اند و گروهی هم می‌کوشند آن را به نوعی توجیه کنند که به مقام ابوبکر برخورد نکند. در این مورد به کتاب‌های تفسیر، مانند رازی و المنار و کتاب‌های حدیث مانند تفسیر طبری و الدرّ المنثور، در تفسیر سوره برائت، مراجعه فرمایید. «1»«2»

1- در کتب حدیث، خصائص نسائی، ص 84، حدیث 73 و سنن ترمذی، ج 5، ص 275، حدیث 3090؛ مستدرک حاکم، ج 4، ص 178 وغیره این مطلب را آورده‌اند.
2- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 332