فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
منابع شیعه می‌گویند: ائمه تقیه می‌کنند، پس چگونه معصوم‌انند؟
منابع شیعه می‌گویند: ائمه تقیه می‌کنند، پس چگونه معصوم‌انند؟

پاسخ
این پرسش هم تکراری است و بارها گفته‌ایم که ائمه در مسائل محدودی از روی اضطرار و ناچاری در مجالس عمومی با حاکمان وقت همسویی نشان می‌دادند و اضطرار مجوز این همسویی بود و اگر اعتراضی در این زمینه هست، باید به قرآن متوجه شود که تقیه را تجویز کرده است زیرا وقتی این آیه: إِلَّا مَنْ أُکْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِیمَانِ ... «1»
در مورد تقیه عمار نازل گردید پیامبر به عمار فرمود: «إِنْ عَادُوا لَکَ بِمِثْل ذَلِکَ فَعُدْ لَهُم». «2» قرآنصریحاً به مسلمانان دستور می‌دهد که در مواردی از در تقیه وارد شوند چنان که می‌فرماید: ... إِلَّا أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقاةً .... «3»
امام شافعی می‌گوید: هرگاه حاکم جائر مسلمان از نظر شرایط با حاکم کافر یکسان شد، تقیه لازم است، بنابراین تقیه در اینصورت، یک امر حیاتی است که خلاف آن مایه قتل و نابودی جمعیت مؤمنین است. «4» احمد بن حنبل پیشوای سلفی‌ها در مسأله خلق قرآن و همچنین یاران او تقیه کردند هر چند تقیه احمد با آنان به نوعی فرق داشت. این تنها امامان شیعه نیستند که تقیه کرده‌اند، بلکه حضرت ابراهم قهرمان توحید- در نظر مفسران تقیه کرد، آنگاه که به مشرکان عصر خود می‌گوید: فَقَالَ إِنِّی سَقِیمٌ، «من بیمارم» (صافات/ 89)، حضرت در این جا تقیه کرده است تا آنان حضرت را وادار به بیرون رفتن از شهر نکنند و ایشان پس از آن که آنان شهر را ترک کردند به سراغ بت‌ها رود و آنها را درهم شکند. هر چند متأسفانهصحیح بخاری ابراهیم علیه السلام را در این جا دروغگو معرفی می‌کند. «5» «6»

1- نحل: 106
2- به تفاسیر فریقین مراجعه شود.
3- آل عمران: 28
4- مفاتیح الغیب، ج 8، ص 13
5- صحیح بخاری، ج 4، 112، کتاب بدء الخلق. 6- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 366